آیت الله رئیسی؛  منادی وحدت در جهان اسلام

 

حادثه دلخراش سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و جمعی از مسؤولان همراه وی، دل ملت ایران را به درد آورد و مردم کشومان و ملت های علاقه مند به جمهوری اسلامی ایران در عزای از دست دادن این جمع خدوم، به سوگ و عزا نشستند.

ویژگی بارز آیت الله رئیسی علاقه فوق‌العاده او به وحدت جهان اسلام بود. وحدت شیعه و سنی را امری مبارک و ضروری می‌دانستند.

این شهیدعزیز در توسعه روابط بین المللی ، وحدت اسلامی بین جوامع را دنبال می کرد و مدافع حقوق مظلومان عالم بود.

آیت الله رئیسی دارای ویژگی های بودند که ایشان را محبوب قلوب کرده بود؛ پایبند به اصول اسلامی و نظام بود و از قرآن و مظلومان عالم دفاع می کرد.

ایشان با تمام وجود درمحافل بین المللی از مقاومت ملت‌های مظلوم در برابر دشمنان متجاوز امثال صهیونیست‌ها و استکبار جهانی حمایت می‌کرد و در صحنه‌های بین المللی و جهانی حضور مستمر و مؤثر داشت.
می توان گفت نخستین ویژگی منحصر به فرد ایشان «اخلاص» بود؛ به خود توجهی نمی‌کرد. ذره‌ای هواخواهی در وجود ایشان نبود.

آیت الله رئیسی مرد اخلاق بود. هرکس با زندگی او آشنا بود شاخص‌های اصلی اخلاقی بودن را در او می‌دید. در همه شرایط و مشاغل هم ازنظر اخلاقی یکسان بود و تغییری نمی‌کرد.

در ادب کلامی و رفتاری کم‌نظیر بود. متواضع و افتاده بود. هم حضورش حرمت داشت و هم حرمت همه را با هر طرز فکر وعقیده‌ای نگه می‌داشت.یکی از مصادیق واقعی اعتدال در زندگی شخصی‌اش بود.

ویژگی دیگر ایشان تبعیت از ولی فقیه بود. ایشان در سه سال گذشته بدون کوچکترین تغییری بر این ولایت پذیری استوار بود و خود را مخاطب تک‌تک سخنان رهبر معظم انقلاب می‌دانست.

آیت الله رئیسی افکار بسیار عمیق و آینده نگری داشتند و یکی از ویژگی‌های ایشان این بود که در عین داشتن تمامی این ظرفیت‌های علمی، دانش و اندیشه بلند؛ خودشان را در همه جا یک سرباز مطیع رهبری می‌دیدند و برای اجرای فرامین رهبری سر از پا نمی‌شناختند و سعی می‌کردند، تمام و کمال فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری را انجام دهند.

از ویژگی‌های مهم او که بسیار زیبا و درس‌آموز است دوری از حاشیه و تمرکز بر خدمتگزاری به مردم بود. با این‌که بسیاری می‌خواستند شهید رئیسی را از تلاش و خدمتگزاری منحرف کنند و به حواشی بکشانند او به دور از حاشیه نسبت به افراد دیگر وارد حرف‌های سیاسی و جناحی نمی‌شد و در زمان ریاست ‌جمهوری خود به صورت شبانه‌روزی به مردم خدمت می‌کرد.

آیت الله رئیسی در هنگام خدمت به محروم‌ترین نقاط کشور شهید شد و این بهترین مزد او بود. شهادت یک مسئول به عنوان چهره خادم مردم که هدف او جز خدمتگزاری به مردم نبود آن هم در روز ولادت آقا امام رضا (ع) بهترین مزد است.

پیگیری، نگرانی، دلسوزی و تاثر مردم از شهادت رئیسی در تمام کشور دیده می‌شود،: مردم خادمان حقیقی خود را می‌شناسند و جایگاه خادم مردم در قلب مردم است. برای برخی مسئولان راحت‌ترین کار این است که در اتاق‌ کار بنشینند، نامه بنویسند و دستور دهند، اما آیت الله رئیسی در مدت ریاست خود در مناطق مختلف کشور حضور پیدا می‌کرد در سه سال اخیر در دولت نیز درس‌های زیادی داشت.

آن مرحوم از نوادر و از نقاط ماندگار تاریخ انقلاب اسلامی بود. ویژگی‌های ممتازی داشت. اخلاص، صداقت، خدمت به خلق و شور در عبادت میراثی است که از شهید رئیسی به جای مانده است.

آیت الله رئیسی شخصیتی کم نظیر و خادمی واقعی برای مردم بود که سید شهیدان اهل خدمت نام گرفت و در راه خدمتگذاری به این ملت جان خود را فدا کرد و نام او یادآور تلاش هایش برای وحدت در جهان اسلام است.

عاش سعیدا و مات سعیدا.

محمدمهدی مومنی ها