اعطای نشان صلح و دوستی فرهنگی به گروه قدر

مراسم اعطای نشان صلح و دوستی فرهنگی به اعضای گروه تواشیح قدر با حضور جمعی از مدیران و مسئولان سیاسی و فرهنگی کشورمان برگزار و طی آن علاوه بر اعطای این نشان از سوی بنیاد بین المللی تکریم ادیان و مذاهب و کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، از تمبر یادبود این گروه با حضور مدیرعامل شرکت پست ایران رونمایی شد.

مراسم معرفی اعضای گروه تواشیح بین‌المللی قدر به‌عنوان سفیر صلح و‌ دوستی با حضور ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، محمود لیایی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست ایران، حامد کلهر مدیرکل سازمان های مردم نهاد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مدیران ارشد بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب، جمعی از اساتید، پیشکسوتان و فعالان قرآنی کشور در حسینیه شماره ۲ جماران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که پرچم مقدس گنبد علوی نیز به نمایش گذاشته شد، محمدرضا پورزرگری، قاری بین‌المللی کشور و از اعضای گروه تواشیح قدر به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخت.

در ادامه عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان که اجرای مراسم را نیز بر عهده داشت به معرفی کوتاهی از گروه تواشیح قدر پرداخت و گفت: گروه تواشیح بین‌المللی قدر نزدیک حدود چهل سال درصحنه قرائت قرآن و اجرای برنامه‌های جمع‌خوانی در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این گروه تاکنون بیش از پنجاه سفر و مأموریت بین‌المللی داشته و در آن به اجرای برنامه پرداخته است. یکی از آخرین برنامه‌های این گروه، اجرا در محضر مقام معظم رهبری در رمضان ۱۴۰۲ بود که مورد تفقد معظم له قرار گرفتند.

این قاری بین‌المللی به هتک حرمت قرآن در روزهای اخیر اشاره و اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانیم از طرف این جمع نورانی به دولتمردان و دست‌نشاندگان دولت سوئد در ارتباط با حرکت نابخردانه صدور مجوز برای جسارت به ساحت مقدس قرآن کنیم، اعلام کنیم که با آتش زدن قرآن، نوای بهشتی کلام وحی خاموش نمی‌شود، اگر باور ندارند از تنور خانه «خولی» بپرسند. نوای قرآن هرگز خاموش نخواهد شد، اگر باور ندارند از سر مقدس بر فراز نیزه بپرسند. به آن‌ها اعلام می‌کنیم از قرآن سوخته دودی به آسمان بلند نمی‌شود، بلکه نور به آسمان ساطع می‌شود.

معاون بهره‌وری موقوفات و مستغلات آستان حضرت عبدالعظیم(ع) تصریح کرد: جامعه قرآنی همراه و همگام با سایر اقشار قرآن‌باور و قرآن‌یاور حرکت دولت سوئد و این جنایتی که در رابطه با اهانت به ساحت مقدس قرآن رخ داد، محکوم کرد. دولتمردان ما در وزارت امور خارجه هم این مسئله را مؤکداً دنبال می‌کنند که قضیه به همین‌جا ختم نشود. باید سازمان ملل متحد درصدد این باشد اهانت به ادیان الهی را از مصادیق مجرمانه و جرائم بین‌المللی ارزیابی کند و این‌گونه اقدامات را قابل‌پیگیری و مجازات قلمداد کند.

این پیشکسوت قرآنی کشورمان در مورد کمیسیون ملی یونسکو و انتخاب گروه قدر به‌عنوان سفیران صلح و دوستی یونسکو، گفت: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد موسوم به یونسکو، یک سازمان تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که باهدف ایجاد صلح فراگیر، ریشه‌کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفت‌وگوی بین‌فرهنگی از طریق آموزش علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات ایجادشده است. کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز از سال ۱۳۲۷ تشکیل شده است، این کمیسیون یک اساسنامه ۱۳ ماده‌ای دارد که در سال ۱۳۲۸ به تصویب هیئت وزیران وقت رسید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ضمن بازنگری در این اساسنامه در نهایت در ۲۹ شهریور سال ۱۳۶۶ به تصویب هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران رسید که این مطلب بیانگر جایگاه قانونی این تشکیلات در نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این کمیسیون نقش ارزنده‌ای در ارتباطات و اطلاع‎رسانی و هماهنگی ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از اهداف و مأموریت‌های یونسکو همسو با تفکر و منش ملت بزرگ ایران اسلامی است، گفت: به‌عنوان مثال در محور تفکر صلح‌طلبی، باید اشاره کرد که صلح‌طلبی از خصایص ملت بزرگ ایران است و ریشه در آیات و رهنمودهای قرآنی دارد آنجا که می‌فرماید «الصُّلْحُ خَیْرٌ» تفکری که مورد تأیید اسلام است. دومین محور مورد تأکید یونسکو اعتقاد به کرامت انسان و حقوق بشر است که قرآن کریم در ۱۴۵۰ سال قبل با ذکر آیه «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ» بر آن تأکید فرموده است.

این پیشکسوت قرآنی کشورمان اظهار کرد: محور دیگری که مورد نظر یونسکو هست بحث کاهش تنش است، قرآن کریم نیز در این رابطه به زیبایی این مطلب را در دستوراتی که به پیامبر عظیم‌الشان اسلام داده، مد نظر قرار داده و فرموده است «وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا»؛ جالب این است که به لطف خداوند بزرگ و به گواهی تاریخ در طول بیش از ۲۰۰ سال گذشته ملت ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده و به هیچ سرزمینی حمله نکرده است، بلکه تنها در هنگامه دفاع از مرزهای خود جانانه به دفاع پرداخته است.

وی افزود: بر اساس همین مبانی فکری و عملی است که امروز با توجه به حضور عزیزان مربوطه در نظر است که نشان سفیر صلح و دوستی از طرف کمیسیون ملی یونسکو به یکی از گروه‌های فرهنگی ایران اسلامی به پاس بیش از سه دهه فعالیت قرآنی و فرهنگی و حضور در بیش از ۵۰ کشور جهان، با پیام صلح و دوستی اعطا شود. ناگفته نماند این گروه تنها یکی از گروه‌های بی‌شمار قرآنی و آئینی کشور است که به لطف خداوند بزرگ به‌اتفاق سایر قرآنیان سرافراز و اعضا محترم گروه‌های تواشیح و همخوانی در سراسر کشور منادیان صلح و دوستی و برادری هستند.

 

علت انتخاب گروه قدر به‌عنوان سفیر صلح

در ادامه این مراسم محمدمهدی مؤمنی‌ها، دبیر کل بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب نیز به بیان نکاتی ضمن معرفی این بنیاد در مورد فلسفه اعطای نشان صلح و دوستی یونسکو گفت: بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب بر اساس اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی،  فعالیت‌ها و دستورالعمل‌هایی که در حوزه‌های مختلف فرهنگی و بر اساس منویات مقام معظم رهبری دارد، فعالیت‌های مختلفی انجام داده و در بیش از ۶۰ کشور دنیا فعالیت مختلف فرهنگی و هنری و مذهبی دارد.

مؤمنی‌ها گفت : این بنیاد در جهت ارتقای سطح آشنایی و آگاهی و تعمیق تفاهم ،‌ دوستی ، احترام و محبت بین پیروان ادیان الهی و مذاهب اسلامی و  معرفی چهره رحمانی اسلام ، تشیع و ترویج فرهنگ مهدوی ،گسترش هم‌بستگی میان مذاهب اسلامی و تمام مسلمانان و تقویت احترام متقابل و تحکیم رشته‌های اخوت بین مسلمانان بدون هیچ‌گونه تمایزی ازلحاظ تعلقات فرقه‌ای، قومی یا ملی آنان به‌منظور رسیدن به صلح و آرامش در حال فعالیت است.

وی افزود: یکی از اقداماتی که در جهت حمایت از مجموعه‌ها و افرادی که در حوزه‌های مختلف شاخص هستند، بحث معرفی سفیران صلح و دوستی است که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو تقدیم می‌شود. این نشان تاکنون به‌صورت فردی اعطاشده است و این برای اولین بار است که نشان سفیران صلح و دوستی به یک گروه تقدیم می‌شود.

مؤمنی‌ها بیان کرد: اگر در حوزه هنر به یک نفر حکم سفیر صلح و دوستی دهیم دیگر به سایر افراد فعال در آن حوزه نشان نخواهیم داد، یعنی به‌صورت شاخص و به‌صورت یک حکم در هر حوزه در نظر گرفته‌شده است. قطعاً در حوزه تواشیح و جمع‌خوانی عزیزان دیگری هم هستند که زحمت‌کشیده‌اند، اما با توجه به قدمتی که گروه قدر دارد و شاخص‌هایی که برای ما اهمیت داشته انتخاب‌شده است.

دبیر کل بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: یکی از اقدامات برپایی نمایشگاه هنر ایرانی و اسلامی بوده که تاکنون در بیش از ۴۰ کشور انجام‌شده و از این طریق فرهنگ ایرانی و اسلامی و هنرهایی که از دین و مذهب سرچشمه گرفته است به جهانیان نشان داده‌ایم که استقبال خوبی از آن به‌عمل‌آمده است.

 

در بخش دیگری از این مراسم امیرعلی پورزرگری از ذاکرین اهل‌بیت عصمت و طهارت به ذکر منقبت آل الله پرداخت و پس از آن کلیپ کوتاهی از اجراهای گروه تواشیح قدر در کشورهایی همچون تایلند، سنگال، هندوستان، عربستان، ترکیه و نیز اجرا در محضر رهبر معظم انقلاب در سال‌های متمادی پخش شد.

 

پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی در مورد هتک حرمت قرآن

سخنرانی ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی بخش دیگری از برنامه‌های این مراسم بود. کنعانی گفت: اهانت‌کنندگان به قرآن کریم و کشورها و دولت‌هایی که زمینه‌های چنین اقدامات جهالت‌آمیز و کینه‌توزانه‌ای را فراهم می‌کنند باید بدانند که چنین اقداماتی در تضاد مفاد منشور ملل متحد و در تضاد با اصول مربوط به حقوق بشر است. حقوق بشری که آن‌ها ادعا و ترویج می‌کنند با اهانت به مقدسات دیگران در تعارض است.

وی با اشاره به اینکه حقوق بشر اصیل برنمی‌تابد عده‌ای باانگیزه‌های سیاسی به اصول و مقدسات دینی و اسلامی دیگران اهانت کنند، گفت: چنین اقداماتی با اصول مندرج در منشور ملل متحد که سازمان ملل متحد بر آن اصول بناشده است در تعارض است. این یک تعارض آشکار است که کشورهایی از حقوق بشر صحبت به میان بیاورند، اما آشکارا حقوق مسلم دیگران را نقض کنند و به آرا و ارزش‌ها و مسائل ایمانی و دینی اتباع امت اسلامی و ادیان سماوی اهانت کنند. جمهوری اسلامی چنین چیزی را بر نخواهد تابید و در این زمینه حداکثر تلاش خود را انجام خواهد داد و از ظرفیت‌های موجود در حوزه جهان اسلام در ارتباط با دیگر کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی ازجمله سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر استفاده خواهد کرد. (متن کامل سخنان ناصر کنعانی)

 

در بخش دیگری از این مراسم نشان سفیر صلح و دوستی کمیسون ملی یونسکو به اعضای گروه تواشیح قدر اعطا شد. این نشان با حضور ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه؛ محمود لیایی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت پست ایران؛ هدی زارع، مشاور علمی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ؛ محمدمهدی مؤمنی‌ها، دبیر کل بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب؛ و علیرضا ابوالفضلی، رئیس هیئت‌مدیره بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب ؛ به اعضای گروه تواشیح قدر شامل محمدرضا پورزرگری، محمدرضا جنتی، علی‌اصغر برومند، محمد سلیمی و احمد لیایی اعطا شد. همچنین در ادامه این مراسم از تمبر گروه تواشیح قدر نیز رونمایی شد.

 

قرائت بیانیه گروه تواشیح قدر از سوی احمد لیایی بخش دیگری از برنامه‌های این مراسم بود. در این بیانیه آمده است: «ما اعضای گروه تواشیح قدر صادقانه شاکر درگاه خدای منان هستیم که منت نهاد و توفیق داد تا بخش زیادی از عمرمان را در راه فعالیت و تبلیغ قرآن کریم و ساحت مقدس نبوی و حضرات معصومین سپری کنیم.

ما مرهون مجاهدت‌های پیر پیروزمند جماران حضرت امام خمینی(ره)، مدیون شهدای والامقام انقلاب و دفاع مقدس و راهنمایی‌ها و ارشادات مقام معظم رهبری هستیم.

دست پدران و مادرانمان را می‌بوسیم که ما را از خردسالی با دو نعمت قرآن و عترت آشنا کرده و بر سفره معنوی ثقلین نشاندند. به روح پاک پدران و مادرانی که راهی دیار آخرت شده‌اند درود بیکران می‌فرستیم و از خدای مهربان برای آن‌ها آمرزش و مغفرت و هم‌نشینی با صالحان و پاکان در بهشت برین را طلب داریم.

ما اعضای گروه تواشیح قدر از ارشادات و همدلی و همراهی جامعه قرآنی و اساتید ارجمند که ما را طی دهه‌های متمادی همراهی کرده و با تشویق‌های خود مسیر پیشرفت و تعالی را برای ما هموار نمودند صمیمانه سپاسگزار هستیم و همواره خود را ملزم به دریافت توصیه‌های اساتید بزرگوار می‌دانیم.

در انتها یاد همه اساتید و سفرکردگان این عرصه را گرامی می‌داریم، آن‌ها که از نوجوانی دوستشان داشتیم و هم‌نشین محافل و مجالس و مسابقات قرآنی بودند و اکنون در این شب رحمت و مغفرت چشم‌انتظار هدایای معنوی یکایک ما هستند. استاد علی اربابی، استاد حسین صبح دل، حجت‌الاسلام تجلی، استاد محمدتقی مروت، استاد ابراهیم پورفرزیب(مولایی)، استاد محمد غفاری، استاد محمدرضا شهیدی‌پور، استاد سیدمهدی فاطمیان، استاد ابوالفضل علامی، حسن صفری و همه عاشقان و خادمان قرآن کریم.»

 

پیشرفت سبک زندگی اسلامی در دنیا

بر اساس این گزارش در بخش دیگری از این مراسم علیرضا ابوالفضلی، رئیس هیئت‌مدیره بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب نیز به بیان نکاتی در مورد این مراسم پرداخت و گفت: بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب در بیش از ۶۰ کشور دنیا به طور رسمی فعالیت دارد.

وی در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: بند هفتم این بیانیه بحث سبک زندگی اسلامی را بیان می‌کند، ما در این بنیاد توانستیم این کار را پیگیری کنیم و امیدواریم در ادامه نیز بتوانیم به منویات مقام معظم رهبری در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

ابوالفضلی با اشاره به اینکه در ایران و خارج از ایران بحث سبک زندگی اسلامی پس از صدور بیانیه گام دوم، پیشرفت خوبی کرده است، بیان کرد: یکی از محورهای ما در فعالیت‌ها در حوزه تحکیم خانواده، نگاه فرد به جامعه، نگاه اجتماعی شخص و حضور در جامعه است که به برکت حضور عزیزان قرآنی این کار خیلی زود محقق خواهد شد و این موضوع زمینه‌ساز تمدن اسلامی در ایران و جهان خواهد بود.

رئیس هیئت‌مدیره بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب در ادامه به یکی دیگر از فعالیت‌های این بنیاد پرداخت و گفت: ساخت فیلم حضرت نرجس خاتون اقدامی است که به دنبال آن هستیم، فیلمنامه‌نویسی کار تمام شده است، این کار در حدود پنج لوکیشن در ایران و خارج از کشور ساخته می‌شود.

 

تبدیل تهدید قرآن‌سوزی به فرصت

در بخش دیگری از این مراسم سیدمحسن موسوی‌بلده، پیشکسوت قرآنی کشورمان به بیان نکات کوتاهی پرداخت و گفت: وجود استاد سلیمی یک جریان است نه یک شخص، اینکه این استاد با توجه به جایگاهی که دارد و همه از آن اطلاع داریم، با کمال تواضع بعد از ۴۰ سال هنوز هم اجرای یک مراسم را بر عهده می‌گیرند، اوج تواضع یک انسان است.

وی در ادامه به بحث هتک حرمت قرآن کریم در کشور سوئد اشاره و اظهار کرد: این واکنشی که کشورهای مختلف نشان داده‌اند می‌تواند به یک فرصت تبدیل شود. پیشنهاد من این است که سازمان کنفرانس اسلامی یک اجلاس ویژه مخصوص این موضوع با حضور تمامی دول اسلامی تشکیل دهد. همین که در این اجلاس تمامی کشورهای اسلامی با دستور کار قرآن گرد هم جمع شوند، بسیار با اهمیت است.

موسوی‌بلده به ارائه پیشنهادی در این زمینه پرداخت و گفت: در مجامع بین‌المللی و حقوقی توهین به همه ادیان و مقدسات جرم‌انگاری شود. البته ظاهراً چنین موضوعی وجود دارد، اما اجرا نمی‌شود.

 

 

این پیشکسوت قرآنی کشورمان در پایان به بیان خاطراتی از گروه تواشیح قدر و نحوه شکل‌گیری آن پرداخت و گفت: بنده از همان روز اول تشکیل این گروه با این دوستان و عزیزان آشنا و در جریان شکل‌گیری آن بودم و به یاد دارم اولین اجرایشان در مؤسسه دارتحفیظ القرآن الکریم بود.

در پایان این مراسم از اذان جمعی که از سوی اعضای گروه تواشیح قدر اجرا شده است، رونمایی و مراسم معرفی اعضای گروه تواشیح قدر به‌عنوان سفیران صلح و دوستی کمیسیون ملی یونسکو با همکاری بنیاد بین‌المللی تکریم ادیان و مذاهب برگزار شد.