افتتاح مسیر تازه و کوتاه صعود حجاج به غار حراء

عربستان سعودی مسیر جدید و آسفالت شده صعود زائران به کوه نور و غار حرا را افتتاح کرد که محل عبادت پیامبر اعظم(ص) در مکه مکرمه بوده است.

به‌گزارش تکریم خبر ، فرهنگسرای محله حراء در پایین دست کوه نور در سه کیلومتری شهر مکه مکرمه اعلام کرد که به مناسبت روز جهانی کوهستان  فاز نخست مسیر جدید صعود به غار حراء از طریق یک جاده آسفالت در جبل النور  افتتاح شد که مدت زمان صعود زائران را به ۱۵ دقیقه کاهش داده است.

مقامات سعودی پیش از این اعلام کرده بودند که با یک پروژه عمرانی جدید که به تعبیر آنها گردشگری و میراث فرهنگی این کشور را غنی می‌کند، مسیر جایگزین مسیر فعلی خاکی، باریک و پر پیچ و خم و خطرناک فعلی در صعود به غار حراء را احداث کرده است.

فرهنگسرای محله حراء شامل یک مرکز استقبال از زائران و نمایشگاه روایت وحی و موزه قرآن کریم شامل نفیس‌ترین نسخه‌های خطی قرآن کریم و بخش‌های فرهنگی و گردشگری برای زائران حج و عمره است.

به گفته مسئولین صعودی به دنبال افتتاح این پروژه وسایل نقلیه رفت و برگشت هم برای صعود زائران و گردشگران در مسیر جدید مهیا می‌شود و مسیر قبلی بسته خواهد شد. همچنین سالمندان نیز به راحتی قادر خواهند بود با استفاده از این مسیر راهی کوه نور و زیارت غار حراء شوند.

این تنها جاده منتهی به غار خواهد بود و علائم و تابلوهایی برای راهنمایی عابران و و مکان‌هایی برای استراحت و اقداماتی برای امنیت تردد از جمله نصب دوربین‌های کنترل به کار گرفته شده است.

خالد الفیصل، امیر منطقه مکه مکرمه با صدور فرمانی دستور توسعه دو پروژه غارهای حراء و ثور در شهر مکه را سال ۱۳۹۹ صادر کرده بود و با توجه به شیوع ویروس کرونا و فرصت نبود زائر، خواستار سرعت بخشیدن هرچه بیشتر در اجرای این پروژه‌ها شد.

هدف از اجرای این پروژه‌ها پیرایش و حذف زوائد بصری در محدوده این دو غار و از بین بردن آن چیزی است که مقامات سعودی آن را رفتار اشتباه و ناصحیح برخی زوار بیت الله الحرام می‌دانستند.