آغاز سفرهای عمره مفرده از دی‌ماه

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ابراز امیدواری کرد که با تامین نیازهای سفر عمره، تا اوائل دی‌ماه اعزام به عمره مفرده به عربستان آغاز شود.

 موضوع استطاعت زائر برای تشرف به حج تمتع، محور نشست هم‌افزایی حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی و نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید بود که در قم برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در باره جلسات حج و زیارت پیرامون برنامه‌ریزی برای آغاز سفر معنوی عمره مفرده و تشکیل شورای عالی حج با حضور رئیس جمهور مطالبی بیان کرد.

وی در ادامه بر استفاده از همه فرصت‌ها برای اعزام تعداد بیشتری از زائرن به سرزمین وحی تأکید کرد و گفت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سفر معنوی عمره مفرده آغاز خواهد شد.

نواب همچنین با اشاره به افزایش هزینه اجاره هتل‌ها نسبت به سال گذشته و شکل گیری شرکت‌های واسطه در این زمینه گفت: ۸۰ درصد ظرفیت هتل‌ها برای حج آینده اجاره شده و مسئولان برای تکمیل این ظرفیت در تلاش هستند.

وی همچنین با اشاره به گزارش‌های حج گذاری برخی از کشورها، استفاده از تجربیات دیگران را کار پسندیده‌ای دانست و از تلاش‌ کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران با همه مشکلات و تحریم‌ها تقدیر کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه متقاضیان حج مالزی به سه گروه کم برخوردار، متوسط و برخوردار تقسیم می‌شوند اظهارداشت: به گفته مسئول حج این کشور تعداد متقاضیان در نوبت ۹ میلیون نفر هستند که وقتی سپرده سرمایه‌گذاری شده و منافع آن و یارانه دولت به مقدار هزینه حج شود اعزام خواهند شد البته اعزام این تعداد با توجه به سهمیه این کشور یکصد و پنجاه سال طول می‌کشد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه طی روزهای آینده میزان اجاره مسکن زائران حج تمتع ۱۴۰۳ اعلام می شود، از اعزام زائران عمره مفرده با دو پرواز در هر پنج روز خبر داد.

 غلامرضا رضایی در نشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و سازمان حج و زیارت با تشریح آخرین وضعیت تکمیل شدن ظرفیت مسکن حج آینده درمکه و مدینه در روزهای آینده، فرایند اجاره مسکن زائران حج تمتع سال ۱۴۰۳ در شهرهای مکه و مدینه را در حال نهایی شدن اعلام کرد.